29 listopada rozpoczyna się szczególny Adwent. Przeżywać go będziemy wśród wielu ograniczeń. Jak dobrze przeżyć ten czas, by przygotować się należycie do świąt Bożego Narodzenia, które również będą miały w tym roku wyjątkowy charakter?

  W tym roku, kiedy na świecie szaleje pandemia, przeżywanie Adwentu będzie nieco inne niż do tej pory. Ograniczenia w kościołach mogą wielu osobom utrudnić przeżywanie Eucharystii na miejscu w parafii. O spowiedzi warto będzie pomyśleć wcześniej, niż, jak to często bywało, na ostatnią chwilę przed Wigilią.  

 Adwent (z łac. adventus - przyjście, przybycie) jest okresem w roku liturgicznym, rozpoczynającym się od I nieszporów niedzieli po sobocie XXXIV tygodnia okresu zwykłego (w tym roku przypada ona 29 listopada), a kończącym się przed I nieszporami uroczystości Narodzenia Pańskiego, a więc w wieczór 24 grudnia.

Cały okres, który jest jednocześnie pierwszym okresem w każdym roku liturgicznym, obejmuje cztery kolejne niedziele przed 25 grudnia. Dzieli się jednak jeszcze na dwa mniejsze okresy: pierwszy to czas, w którym uświadamiamy sobie nasze oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa w chwale, a drugi to czas bezpośredniego przygotowania do przeżywania tajemnicy Bożego Narodzenia.

 

Jak dobrze wykorzystać czas, który w dużej mierze spędzimy w domach? Jak go nie zmarnować? Oto 5 pomysłów na dobry Adwent:

1. Słowo Boże na każdy dzień

Jak można lepiej poznawać Boga?  Trzeba sięgnąć do źródła, a więc do Słowa Bożego. W czasie Adwentu bardzo mocno towarzyszy nam motyw światła, oczekiwania. Słowo Boże jest światłem na ludzkiej ścieżce. Postanowienie, aby codziennie rozważać czytania z danego dnia, może być jednym z najlepszych postanowień na ten czas. Można skorzystać z cyklu # ZaczynamDzieńzEwangelia , w którym codziennie pojawiają się komentarze do liturgii.

2. Czas z bliskimi w domu oparty na Panu Bogu

Praca w pandemii nie jest łatwa. Choć wiele osób wciąż dojeżdża na miejsca pracy, to obecnie spora część społeczeństwa pracuje zdalnie, próbując pogodzić życie zawodowe z rodzinnym. Szczególnie jest to trudne, kiedy dzieci mają w domach zdalne nauczanie. Mimo wielu obowiązków, warto w Adwencie znaleźć czas na oderwanie się od tego wszystkiego, co wywołuje w nas zmęczenie. Znaleźć czas na rodzinny odpoczynek przy Panu Bogu. Ciekawym pomysłem jest przygotowanie rodzinnego kalendarza adwentowego, zawierającego zadania na każdy dzień. Niech to będą dobre, miłe zadania, które będzie można wykonać z uśmiechem skierowanym ku bliskim, jak i ku Panu Bogu. Dobrze wymyślić takie rzeczy, które pomogą drugiej osobie znaleźć czas na modlitwę, wyręczą ją w czymś, pomogą odpocząć, czy też wspólnie cieszyć się ze swojej obecności.

3. Prośba o prawdziwą radość

Adwent to czas radosnego oczekiwania. Warto więc wzbudzić w sobie prawdziwą radość, wynikającą z wiary, mimo tak trudnego czasu, jakim jest niewątpliwie pandemia. Aby odkryć głębię radości, trzeba znaleźć też czas dla siebie. Czas na osobistą, pogłębioną modlitwę. Jeśli trudno nam się teraz radować, to warto modlić się codziennie, wytrwale, przez cały czas tego Adwentu, prosząc o to, aby Bóg rozradował nas prawdziwie swoją obecnością w czasie świąt Bożego Narodzenia. Ta prawdziwa radość, to coś więcej niż uśmiech na twarzy. To świadomość Bożej obecności. I to właśnie będzie najlepszym prezentem pod choinką.

4. Piękno Eucharystii

Nawet jeśli trudno będzie pójść na Eucharystię do kościoła, to warto podkreślić jej piękno w domu. Postawić na stole krzyż, wieniec adwentowy, obraz... Warto zadbać o piękno przeżywania liturgii z rodziną przed ekranem telewizora czy przed komputerem. Jeśli w domu są dzieci, będzie to dla nich najlepsze świadectwo ze strony rodziców. Dzieci są uważnymi obserwatorami. Ponadto, trzeba pamiętać, że kościoły pozostają otwarte. Nawet jeśli ktoś ma obawy przed zarażeniem, czy z powodu limitu osób, nie zmieści się w kościele na Mszy św., a nie przeżywa kwarantanny, to warto pójść do świątyni w ciągu dnia na osobistą modlitwę przed Najświętszym Sakramentem, przed tabernakulum.

5. Rekolekcje internetowe

Obecnie jest bardzo dużo przeróżnych rekolekcji internetowych. Np. na kanale youtube’owym 'Projekt Kapucyński' będzie można wziąć udział w rekolekcjach „Nadchodzi niebo”. „Ekologia – wybór czy nakaz?” – to tytuł rekolekcji adwentowych, zorganizowanych przez Caritas, które będą transmitowane również w internecie na fb.com/CaritasLaudatoSi. Fundacja Radość Ewangelii zaprasza na rekolekcje online wszystkie panie. Wydarzenie nosi tytuł „Kobiety w Adwencie”. SalveNET zaprasza na internetowe rekolekcje #CalyAdwent. Każdego dnia o 11.00 na ich kanale youtube’owym będzie pojawiał się krótki filmik z rozważaniami przygotowanymi przez księży diecezji warszawsko-praskiej. To tylko niektóre z propozycji, z których na pewno warto skorzystać.

Artykuł: opoka.pl


Niedzielna transmisja Mszy Św. z Bazyliki o godz.10.30 i 12.00

        Link do kanału YouTube

          'Parafia Myszyniec'

       

  

Telefon parafialny we wszelkich sprawach  

       507 116 300

Konto bankowe parafii :

 94 8920 0001 0002 2116 2000 0010

  Kurpiowski Bank Spółdzielczy

               w Myszyńcu

 

Link do transmisji:

        Uroczystość podniesienia

do godności Bazyliki Mniejszej 2014

            

       Niedziela Palmowa 2020

                 

Grób Św. Jana Pawła II

 

Kontakt

Adres: Plac Kard. Stefana Wyszyńskiego 1

Tel. do Ks. Dyżurnego:

507116300

Tel. na plebanię:

297721021

Kancelaria parafialna czynna:

od poniedziałku do soboty

godz.: 8.00-9.00 i 16.00-17.00

Pogoda

Media katolickie