Rok 2020 to czas szczególny,  przejdzie do historii, jako czas epidemii. W tym znaku, w tym krzyżu, chcemy budować naszą chrześcijańską świadomość, że nawet w tym trudnym czasie Pan Bóg nad nami czuwa i nas ochrania.

Jako wspólnota parafialna jesteśmy niezmiernie wdzięczni  panu Stanisławowi Borkowskiemu i kilku innym anonimowym ofiarodawcom za ufundowanie tego pięknego i symbolicznego krzyża.  Serdeczne Bóg zapłać!

Krzyże pandemiczne na Kurpiach stawiane były już pod koniec XIX wieku, gdy śmiertelne żniwo zbierała cholera.

Inna nazwa  takiego krzyża to Krzyż Karawaka. pochodzi XVI-XVII wieku z miasta Caravaca w Hiszpanii. W czasie trwania zaraz rozprzestrzenił się na wschód i był bardzo popularny w Polsce pod koniec XVIII, w XIX i na początku XX wieku.

Krzyż tworzy pionowy pień i dwie poprzeczki z których górna jest trochę krótsza od dolnej, a na nich korona cierniowa.

Znaczna część karawak w Polsce miała obydwie poprzeczki o równej długości.

Na ramionach krzyża umieszczana była modlitwa o wstawiennictwo do świętych. Spotykano też karawaki z trzema poprzeczkami – dodana poprzeczka na dole o długości górnej poprzeczki, odległości między poprzeczkami jednakowe. Potrzeba dodania dodatkowej poprzeczki wynikała z długości modlitwy, którą należało umieścić i małej długości pierwotnych ramion. Jednakże nie na wszystkich krzyżach umieszczano modlitwę.


Niedzielna transmisja Mszy Św. z Bazyliki o godz.10.30 i 12.00

        Link do kanału YouTube

          'Parafia Myszyniec'

       

  

Telefon parafialny we wszelkich sprawach  

       507 116 300

Konto bankowe parafii :

 94 8920 0001 0002 2116 2000 0010

  Kurpiowski Bank Spółdzielczy

               w Myszyńcu

 

Link do transmisji:

        Uroczystość podniesienia

do godności Bazyliki Mniejszej 2014

            

       Niedziela Palmowa 2020

                 

Grób Św. Jana Pawła II

 

Kontakt

Adres: Plac Kard. Stefana Wyszyńskiego 1

Tel. do Ks. Dyżurnego:

507116300

Tel. na plebanię:

297721021

Kancelaria parafialna czynna:

od poniedziałku do soboty

godz.: 8.00-9.00 i 16.00-17.00

Pogoda

Media katolickie