Rok 2020 to czas szczególny,  przejdzie do historii, jako czas epidemii. W tym znaku, w tym krzyżu, chcemy budować naszą chrześcijańską świadomość, że nawet w tym trudnym czasie Pan Bóg nad nami czuwa i nas ochrania.

Jako wspólnota parafialna jesteśmy niezmiernie wdzięczni  panu Stanisławowi Borkowskiemu i kilku innym anonimowym ofiarodawcom za ufundowanie tego pięknego i symbolicznego krzyża.  Serdeczne Bóg zapłać!

Krzyże pandemiczne na Kurpiach stawiane były już pod koniec XIX wieku, gdy śmiertelne żniwo zbierała cholera.

Inna nazwa  takiego krzyża to Krzyż Karawaka. pochodzi XVI-XVII wieku z miasta Caravaca w Hiszpanii. W czasie trwania zaraz rozprzestrzenił się na wschód i był bardzo popularny w Polsce pod koniec XVIII, w XIX i na początku XX wieku.

Krzyż tworzy pionowy pień i dwie poprzeczki z których górna jest trochę krótsza od dolnej, a na nich korona cierniowa.

Znaczna część karawak w Polsce miała obydwie poprzeczki o równej długości.

Na ramionach krzyża umieszczana była modlitwa o wstawiennictwo do świętych. Spotykano też karawaki z trzema poprzeczkami – dodana poprzeczka na dole o długości górnej poprzeczki, odległości między poprzeczkami jednakowe. Potrzeba dodania dodatkowej poprzeczki wynikała z długości modlitwy, którą należało umieścić i małej długości pierwotnych ramion. Jednakże nie na wszystkich krzyżach umieszczano modlitwę.

Niedzielna transmisja Mszy Św. z Bazyliki o godz.10.30 i 12.00

Link do kanału YouTube

'Parafia Myszyniec'

Telefon parafialny we wszelkich sprawach