Msza Święta w naszej Bazylice o godz.: 7.00;9.00;10.30;12.00;19.00;

Zwiastowanie Pańskie, zwane również Zwiastowaniem Bogurodzicy obchodzone jest 25 marca, dokładnie 9 miesięcy przez Bożym Narodzeniem.

Jednak w tym roku, uroczystość ta nie przypadała 25 marca. Dlaczego tak się stało?

Liturgiczne normy Kościoła przewidują, że uroczystość ta nie może przypadać w niedzielę, w Wielkim Tygodniu, ani w Oktawie Wielkiej Nocy. Dlatego w tym roku Uroczystość Zwiastowania obchodzimy dopiero 9 kwietnia, w pierwszy poniedziałek po święcie Miłosierdzia Bożego.

Innymi słowy, Kościół nie chciał dopuścić do sytuacji, że wydarzenia Wielkiego Tygodnia będą przysłonięte przez ważną, ale w tym przypadku drugorzędną, uroczystość.

 

 Dokładnie tę scenę  zwiastowania Matce Bożej Archanioła Gabriela opisuje Ewangelia św. Łukasza:

 "W szóstym miesiącu posłał Bóg anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. Wszedłszy do Niej, [anioł] rzekł: «Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą, ». Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co by miało znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: «Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i zostanie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca». Na to Maryja rzekła do anioła: «Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?» Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego okryje Cię cieniem. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, którą miano za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego». Na to rzekła Maryja: «Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego». Wtedy odszedł od Niej anioł. (Łk 26-38).

Artykuł z: DEON.pl

https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,33820,zwykle-obchodzimy-te-uroczystosc-w-marcu-kosciol-pr-.html


Pielgrzymki parafialne

Planowane pielgrzymki

VI 2019 r.- Włochy

VII 2019 r. - Chorwacja i Medjugorie

VIII 2019 r. - Lourdes i Montserrat

VIII 2019 r. - Liban

Nasze ostatnie publikacje:

A już niebawem :

 

'Ojcze nasz'- zapis kurpiowski

          Łojce nas

Łojce nas, chtórnyś je w ńebźe
        Śwęć śë jińë Twoje
    Przydź Królestwo Twoje
        Bądź wolå Twoja
   Jeko w ńebźe tak ji na źëńi
  Chleba naségo powsednégo
         Dåj nóm dźiśåj
   Ji łodpuść nóm nase źiny
    Jeko ji my łodpuscómy
        Nasëm źinowajcóm
 Ji ńe wódź nas na pokusëńe
   Łale nas zbåw łode złégo
                Łamën.

 

 Ofiary na REMONT BAZYLIKI

              nr konta:

34892000010002211620000120

             Bóg zapłać!

Grób Św. Jana Pawła II

 

Kontakt

Adres: Plac Kard. Stefana Wyszyńskiego 1

Tel. do Ks. Dyżurnego:

507116300

Tel. na plebanię:

297721021

Kancelaria parafialna czynna:

od poniedziałku do soboty

godz.: 8.00-9.00 i 16.00-17.00

Pogoda

Media katolickie