Msza Święta w naszej Bazylice o godz.: 7.00;9.00;10.30;12.00;19.00;

Zwiastowanie Pańskie, zwane również Zwiastowaniem Bogurodzicy obchodzone jest 25 marca, dokładnie 9 miesięcy przez Bożym Narodzeniem.

Jednak w tym roku, uroczystość ta nie przypadała 25 marca. Dlaczego tak się stało?

Liturgiczne normy Kościoła przewidują, że uroczystość ta nie może przypadać w niedzielę, w Wielkim Tygodniu, ani w Oktawie Wielkiej Nocy. Dlatego w tym roku Uroczystość Zwiastowania obchodzimy dopiero 9 kwietnia, w pierwszy poniedziałek po święcie Miłosierdzia Bożego.

Innymi słowy, Kościół nie chciał dopuścić do sytuacji, że wydarzenia Wielkiego Tygodnia będą przysłonięte przez ważną, ale w tym przypadku drugorzędną, uroczystość.

 

 Dokładnie tę scenę  zwiastowania Matce Bożej Archanioła Gabriela opisuje Ewangelia św. Łukasza:

 "W szóstym miesiącu posłał Bóg anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. Wszedłszy do Niej, [anioł] rzekł: «Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą, ». Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co by miało znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: «Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i zostanie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca». Na to Maryja rzekła do anioła: «Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?» Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego okryje Cię cieniem. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, którą miano za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego». Na to rzekła Maryja: «Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego». Wtedy odszedł od Niej anioł. (Łk 26-38).

Artykuł z: DEON.pl

https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,33820,zwykle-obchodzimy-te-uroczystosc-w-marcu-kosciol-pr-.html


Pielgrzymki parafialne

Planowane pielgrzymki

V 2019 r.- pielgrzymka do Włoch

VII 2019 r. - pielgrzymka do Panamy na ŚDM

VIII 2019 r. - Pielgrzymka do Libanu

Nasze ostatnie publikacje:

A już niebawem :

 

Grób Św. Jana Pawła II

 

Kontakt

Adres: Plac Kard. Stefana Wyszyńskiego 1

Tel. do Ks. Dyżurnego:

507116300

Tel. na plebanię:

297721021

Kancelaria parafialna czynna:

od poniedziałku do soboty

godz.: 8.00-9.00 i 16.00-17.00

Czytanie na dziś

Źródła nie znaleziono

Pogoda

Media katolickie