Miód, kurpiowskie tradycje, występy zespołów ludowych oraz wspólna modlitwa towarzyszyły uczestnikom XXXVII Miodobrania Kurpiowskiego w Myszyńcu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył prefekt Kongregacji Nauki i Wiary ks. kard. Gerhard Muller.

Miodobranie kurpiowskie jest organizowane co roku, w ostatnią niedzielę sierpnia. Jest to jedna z najstarszych i największych imprez folklorystycznych w Polsce. Biorą w niej udział regionalne zespoły folklorystyczne, rzemieślnicy oraz artyści. Coroczne miodobranie przypomina mieszkańcom Puszczy Zielonej o tradycjach i zwyczajach bartniczych, ale przede wszystkim o religijności – mówi ks. proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu ks. Zbigniew Jaroszewski.

W trakcie Eucharystii odsłonięto tablicę upamiętniająca ofiary reżimu stalinowskiego, które zostały zamordowane 65 lat temu. Natomiast podczas homilii ks. kard. Gerhard Muller nawiązał do dzisiejszej ewangelii. Miodobranie to możliwość zaprezentowania twórczości i tradycji kurpiowskiej oraz jedyna okazja do wzięcia udziału w konkursach o najlepszy placek, nalewkę czy powidła.

Bez wątpienie jest to „najsłodsza” impreza folklorystyczna w Polsce. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

V 2019 r.- Włochy

VII 2019 r. - Chorwacja i Medjugorie