W sylwestrowy wieczór 31 grudnia 2018 roku o godzinie 16.00 sprzed kaplicy w Myszyńcu Starym wyruszyła z pochodniami, latarkami i kagankami, tradycyjnie śladem pierwszych katolickich wiernych, po raz 19 Piesza Pielgrzymka Kurpiów w sercu puszczy. Uczestnicy religijno-patriotycznej pielgrzymki (liczni kurpiowscy mieszkańcy z Rycerzami Kolumba na czele oraz ich goście   i sympatycy kurpiowszczyzny), pod przewodnictwem księdza dziekana dr Zbigniewa Jaroszewskiego (wielkiego propagatora kultury kurpiowskiej) - proboszcza parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu przeszli, z kolędą i modlitwą różańcową na ustach, historyczną trasą przez Browary do Myszyńca. Pielgrzymi szli w podziękowaniu Opatrzności Bożej za stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, za szczęśliwie przeżyty 2018 rok, w intencjach wspólnotowych (początek nowej pięcioletniej kadencji samorządów lokalnych) i własnych. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwali policjanci z Myszyńca (za co Im bardzo  dziękujemy).

Kulminacyjnym punktem pielgrzymki była, odprawiona w Myszynieckiej Bazylice Mniejszej, uroczysta dziękczynna Msza Święta koncelebrowana przez czterech księży:  dr Zbigniewa Jaroszewskiego - proboszcza i dziekana myszynieckiego, prof. Janusza Aptacego z Kongregacji ds. Biskupów w Watykanie - ziomka kurpiowskiego z Wykrotu, Janusza Kawęckiego - proboszcza parafii pw. Św. Brunona w Elblągu oraz wikarego z tej parafii Stanisława Turka - ziomka kurpiowskiego z Wolkowych.

Na zakończenie ksiądz proboszcz Zbigniew Jaroszewski podziękował wszystkim uczestnikom pielgrzymki za liczny udział wskazując na ich przywiązanie i gorliwe wyznawanie katolickiej wiary swych ojców i dziadów. W podsumowaniu 2018 roku podał, m.in., że w minionym roku na terenie myszynieckiej parafii odprawiono: 80 ślubów, 110 pogrzebów oraz 135 chrztów. Natomiast, według informacji Urzędu Stanu Cywilnego w Myszyńcu, w 2018 roku na terenie gminy Myszyniec zanotowano: 101 zgonów oraz 124 urodzeń dzieci.

Zapraszamy wszystkich Kurpiów i sympatyków kurpiowszczyzny na 20 Pieszą Pielgrzymkę w Puszczy, która tradycyjnie wyruszy w dniu 31 grudnia 2019 roku o godzinie 16.00 sprzed kaplicy w Myszyńcu Starym. Nie każdy z nas ma możliwość wzięcia udziału w pielgrzymce  gdzieś w Polsce czy poza granicami kraju więc może skorzystać z tej okazji i przejść w trzykilometrowej pieszej pielgrzymce na kurpiowskiej ziemi (a intencji każdy z nas ma zapewne wiele).

Życie człowieka na Ziemi jest ciągłym pielgrzymowaniem, więc pielgrzymujmy póki jest nasz ziemski czas.

Ryszard Tomasz Ropiak

VI 2019 r.- Włochy