W sylwestrowy wieczór 31 grudnia 2018 roku o godzinie 16.00 sprzed kaplicy w Myszyńcu Starym wyruszyła z pochodniami, latarkami i kagankami, tradycyjnie śladem pierwszych katolickich wiernych, po raz 19 Piesza Pielgrzymka Kurpiów w sercu puszczy. Uczestnicy religijno-patriotycznej pielgrzymki (liczni kurpiowscy mieszkańcy z Rycerzami Kolumba na czele oraz ich goście   i sympatycy kurpiowszczyzny), pod przewodnictwem księdza dziekana dr Zbigniewa Jaroszewskiego (wielkiego propagatora kultury kurpiowskiej) - proboszcza parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu przeszli, z kolędą i modlitwą różańcową na ustach, historyczną trasą przez Browary do Myszyńca. Pielgrzymi szli w podziękowaniu Opatrzności Bożej za stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, za szczęśliwie przeżyty 2018 rok, w intencjach wspólnotowych (początek nowej pięcioletniej kadencji samorządów lokalnych) i własnych. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwali policjanci z Myszyńca (za co Im bardzo  dziękujemy).

Kulminacyjnym punktem pielgrzymki była, odprawiona w Myszynieckiej Bazylice Mniejszej, uroczysta dziękczynna Msza Święta koncelebrowana przez czterech księży:  dr Zbigniewa Jaroszewskiego - proboszcza i dziekana myszynieckiego, prof. Janusza Aptacego z Kongregacji ds. Biskupów w Watykanie - ziomka kurpiowskiego z Wykrotu, Janusza Kawęckiego - proboszcza parafii pw. Św. Brunona w Elblągu oraz wikarego z tej parafii Stanisława Turka - ziomka kurpiowskiego z Wolkowych.

   Na zakończenie ksiądz proboszcz Zbigniew Jaroszewski podziękował wszystkim uczestnikom pielgrzymki za liczny udział wskazując na ich przywiązanie i gorliwe wyznawanie katolickiej wiary swych ojców i dziadów. W podsumowaniu 2018 roku podał, m.in., że w minionym roku na terenie myszynieckiej parafii odprawiono: 80 ślubów, 110 pogrzebów oraz 135 chrztów. Natomiast, według informacji Urzędu Stanu Cywilnego w Myszyńcu, w 2018 roku na terenie gminy Myszyniec zanotowano: 101 zgonów oraz 124 urodzeń dzieci.

   Zapraszamy wszystkich Kurpiów i sympatyków kurpiowszczyzny na 20 Pieszą Pielgrzymkę w Puszczy, która tradycyjnie wyruszy w dniu 31 grudnia 2019 roku o godzinie 16.00 sprzed kaplicy w Myszyńcu Starym. Nie każdy z nas ma możliwość wzięcia udziału w pielgrzymce  gdzieś w Polsce czy poza granicami kraju więc może skorzystać z tej okazji i przejść w trzykilometrowej pieszej pielgrzymce na kurpiowskiej ziemi (a intencji każdy z nas ma zapewne wiele).

   Życie człowieka na Ziemi jest ciągłym pielgrzymowaniem, więc pielgrzymujmy póki jest nasz ziemski czas.

Ryszard Tomasz Ropiak


Pielgrzymki parafialne

Planowane pielgrzymki

VI 2019 r.- Włochy

VII 2019 r. - Chorwacja i Medjugorie

VIII 2019 r. - Lourdes i Montserrat

2020 r. - Liban

Nasze ostatnie publikacje:

A już niebawem :

 

'Ojcze nasz'- zapis kurpiowski

          Łojce nas

Łojce nas, chtórnyś je w ńebźe
        Śwęć śë jińë Twoje
    Przydź Królestwo Twoje
        Bądź wolå Twoja
   Jeko w ńebźe tak ji na źëńi
  Chleba naségo powsednégo
         Dåj nóm dźiśåj
   Ji łodpuść nóm nase źiny
    Jeko ji my łodpuscómy
        Nasëm źinowajcóm
 Ji ńe wódź nas na pokusëńe
   Łale nas zbåw łode złégo
                Łamën.

 

 Ofiary na REMONT BAZYLIKI

              nr konta:

34892000010002211620000120

             Bóg zapłać!

Grób Św. Jana Pawła II

 

Kontakt

Adres: Plac Kard. Stefana Wyszyńskiego 1

Tel. do Ks. Dyżurnego:

507116300

Tel. na plebanię:

297721021

Kancelaria parafialna czynna:

od poniedziałku do soboty

godz.: 8.00-9.00 i 16.00-17.00

Pogoda

Media katolickie