Przedstawiamy Wam trailer z Misterium Męki Pańskiej w Czerwińsku  z 2014 r

W tym roku pierwotnie, pięcioaktowe misterium zostanie opowiedziane z perspektywy Żydowskiej Paschy i Liturgii Wielkiej Soboty. „Przejście” z niewoli do wolności – z mroku do światła – od krzyża do Zmartwychwstania... : te motywy będą stale obecne w tegorocznej, teatralnej interpretacji historycznego tekstu.

Czerwińskie Misterium Męki Pańskiej należy do najsłynniejszych polskich misteriów pasyjnych. Tekst tego dramatu napisał salezjanin - ks. dr Franciszek Harazim (1885-1941). Muzyka do spektaklu jest dziełem innego salezjanina - wybitnego kompozytora - ks. dr Antoniego Hlonda (1884-1963), zasłużonego przede wszystkim na polu muzyki kościelnej, podpisującego swoje dzieła pseudonimem "Antoni Chlondowski". Po raz pierwszy misterium "Męki Pańskiej" Harazima - Chlondowskiego zostało wystawione 8 marca 1931 r. w Krakowie, a po II wojnie światowej przywędrowało do Czerwińska.

W klasztorze czerwińskim Misterium wystawiono pierwszy raz w 1949 r. Od tego momentu Czerwińska Męka wpisała się w tradycję Mazowsza. To wartościowe wydarzenie teatralne ściągało publiczność z całej Polski, było jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie.

Przez długie lata wykonawcami Misterium byli nowicjusze salezjańscy. Po likwidacji nowicjatu Towarzystwa Salezjańskiego w Czerwińsku nad Wisłą tradycja Misterium wygasła.

W 2014 roku powrócono do tradycji Czerwińskiego Misterium i widząc wielkie zainteresowanie ze strony wiernych, pragną kontynuować dalej to dzieło zbliżające ludzi do Boga.

Codzienna transmisja Mszy Świętej z Bazyliki

Link do kanału YouTube