Drodzy Parafianie,
Szanowni Państwo,
W dniu 10 marca 2025 r. w Regionalnym Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu odbyła się promocja książki „W myszynieckim kręgu. Od misji jezuickiej do bazyliki” pod redakcją Pani Marii Przytockiej.
Jest to szesnasta publikacja wydana przez Parafię Rzymskokatolicką w Myszyńcu. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem zgromadzonej publiczności.
Zebranych gości powitali: Proboszcz Parafii Myszyniec – ks. Zbigniew Jaroszewski oraz Dyrektor RCKK – Zdzisław Ścibek. Prelekcje wygłosili: Milena Bryszewska, Wojciech Łukaszewski oraz Jerzy Izdebski – współautorzy książki.
W skład redakcji weszli również: Eleonora Bergman, Wojciech Borkowski, Krzysztof Braun, Edyta Chmielewska-Drężek, Robert Andrzej Dul, Jerzy Izdebski, ks. Zbigniew Jaroszewski, Jerzy Jastrzębski, Maria Weronika Kmoch, Urszula Kuczyńska, Tomasz Mierzejek, Aleksander Musin, Marek Nowotka, Daria Obrębska, Małgorzata Parzych, Halina Pokora, Marzena Turek i Marta Wojciechowska.
„Oddaną do rąk Czytelnika publikację podzielono na dwie części. Pierwszą rozpoczęto od przedstawienia zachowanych stanowisk archeologicznych, poświadczających istnienie osadnictwa na obszarach Puszczy Zielonej przed naszą erą. W kolejnych artykułach omówiono losy mieszkańców samego Myszyńca oraz okolicznych miejscowości w XIX i XX wieku, z uwzględnieniem różnic wyznaniowych ludności. W dalszych, zamieszczono biogramy burmistrzów, nazwiska ich współpracowników oraz pracowników magistratu, od momentu, gdy Myszyniec, z przygranicznej osady, po otrzymaniu praw miejskich został podniesiony do rangi miasta. (…) opisano kwestie związane z rozwojem spółdzielczości, obroną w 1939 r., a także z losami mieszkańców wywiezionych na roboty do gospodarstw w Prusach Wschodnich. Po raz pierwszy przedstawiono historię szkolnictwa (…).” Artykuły odnoszą się również do wycinanki kurpiowskiej, bartnictwa oraz procesów wydobycia z ziemi bursztynu. „Druga część monografii prezentuje zgoła odmienną tematykę – przedstawiono w niej starania, wcześniej mało znane z uwagi na brak dokumentów, o zachowanie starego zabytkowego kościoła i dzwonnicy. (…) omówiono zakres prac konserwatorskich przeprowadzonych na tych obiektach. (…) Autorzy artykułów zamieszczonych w niniejszej publikacji wyrażają nadzieję, że ich teksty przybliżą Czytelnikowi dzieje Myszyńca oraz losy jego mieszkańców, a syntetyczne ujęcie zagadnień okaże się pomocne w poznawaniu dalszej historii tych terenów, a także kultury kurpiowskiej.”.
Cieszymy się z ogromnego zainteresowania tą publikacją, podczas samej promocji rozprowadziliśmy już ok 300 książek.