Od 27 do 31 lipca trwała będzie pielgrzymka Papieża Franciszka do Polski z okazji Światowych Dni Młodzieży. W Warszawie i jednocześnie w Krakowie przedstawiono dziś ogólny zarys papieskiej wizyty.
Metropolita krakowski zwrócił z naciskiem, że publikowany dziś program pobytu Ojca Świętego w Polsce ma charakter ściśle roboczy: „Chciałem podkreślić – to prośba organizatorów – że jest to wstępna, robocza wersja programu, która jest im potrzebna, aby przygotować i zabezpieczyć miejsca, drogi przejazdu, główne uroczystości i spotkania. Ostateczna wersja, dostępna dla wszystkich, zostanie zatwierdzona i opublikowana przez Stolicę Apostolską w stosownym czasie” – zapowiedział kard. Stanisław Dziwisz.
Sekretarz generalny episkopatu bp Artur Miziński, który jest przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego ds. Wizyty Ojca Świętego w Polsce, zaznaczył, że papieska pielgrzymka ma przede wszystkim charakter duszpasterski, a jej najważniejszym punktem jest spotkanie z młodzieżą świata. Nie mniej jednak Papież Franciszek uwzględnił część próśb strony polskiej. Stąd wizyta na Jasnej Górze, gdzie Ojciec Święty będzie sprawował dziękczynną Mszę za dar chrztu Polski.
„Innym punktem wizyty Ojca Świętego, wykraczającym poza Światowe Dni Młodzieży, będzie pobyt w Auschwitz. To wizyta trzeciego Papieża. Jan Paweł II, Benedykt XVI, a teraz Franciszek odwiedzają to miejsce jakże wyjątkowe i tragiczne. Papież będzie w celi śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego, a także w Birkenau (Brzezince) na krótkiej modlitwie, która będzie miała wymiar międzyreligijny” – powiedział bp Miziński.
Niezmienne pozostają stałe punkty Światowych Dni Młodzieży z udziałem Papieża, jak powitanie, Droga Krzyżowa, sobotnie czuwanie oraz niedzielna Msza rozesłania.
R. Łączny, KAI/ rv