W Krakowie-Łagiewnikach 19 listopada odbędzie się Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana. Następnego dnia, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, będzie można dokonać go we wszystkich parafiach w Polsce. Uroczystość ma być zakończeniem Jubileuszu Miłosierdzia oraz 1050. rocznicy Chrztu Polski.
W niedzielę w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata po każdej Mszy Świętej będzie akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana w naszej wspólnocie parafialnej. W ramach przygotowania do złożenia tego aktu będą codziennie rozważania w ramach homilii na Mszach Świętych, nowenna o godz. 16.45, która już trwa od piątku, oraz wspólna codzienna modlitwa różańcowa o 16.15 w naszej Bazylice.
Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z ks. bp. Andrzejem Czają, przewodniczącym Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych nt. Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana:
Uroczysty Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana rozpocznie się nabożeństwem o godz. 10.00 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Następnie wierni wysłuchają konferencji ks. bp. Romana Pindla, biskupa bielsko-żywieckiego.
W samo południe sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego, natomiast homilię wygłosi ks. bp Andrzej Czaja, biskup opolski – przewodniczący Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych.
Główna część ważnego dla Polski wydarzenia aktu wiary – Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana – będzie miała miejsce przed Najświętszym Sakramentem wystawionym tuż po Eucharystii. Odczytania aktu zawierzenia dokona ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
„Zasadniczym celem dokonania aktu jest uznanie z wiarą panowania Jezusa, poddanie i zawierzenie Mu życia osobistego, rodzinnego i narodowego we wszelkich jego wymiarach i kształtowanie go według Bożego prawa. Jesteśmy bowiem świadkami wielorakiego pozostawiania Boga na marginesie życia, czy wręcz odchodzenia od Boga. W naszym życiu ma nieraz miejsce swego rodzaju detronizacja Jezusa, pozbawianie Go należnego Mu miejsca i czci, możliwości wpływu na nasze życie i postępowanie. A przecież, „Bóg Go nad wszystko wywyższył i darował Mu imię ponad wszelkie imię, aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano, istot niebieskich i ziemskich, i podziemnych. I aby wszelki język wyznał, że Jezus Chrystus jest Panem – ku chwale Boga Ojca” (Flp 2,9-11)” – podkreślają księża biskupi w liście pasterskim.
Tydzień po przyjęciu aktu w Krakowie-Łagiewnikach, w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, będzie mógł dokonać tego osobiście każdy z wiernych.
„We wszystkich świątyniach Kościoła katolickiego w Polsce, każdy będzie mógł osobiście i razem z domownikami, we wspólnocie zgromadzenia liturgicznego, dokonać aktu przyjęcia Jezusa za Króla i Pana. Oczywiście owocność naszego włączenia się w Jubileuszowy Akt będzie zależała od wcześniejszego przygotowania swego wnętrza i zaangażowania, od obudzenia naszej wiary” – czytamy w komunikacie wydanym w sprawie Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana.
Jednym z elementów przygotowania do uroczystości intronizacji jest nowenna, która rozpocznie się 10 listopada. Podczas dziewięciu dni wierni będą modlić się, m.in. o uznanie Panowania Jezusa Chrystusa Króla i poddanie się Jego Prawu, Boże Miłosierdzie i matczyną opiekę Maryi Królowej Polski.
Narodzenia potrzeby aktu intronizacji należy upatrywać w 1996 roku. Wówczas w archidiecezji krakowskiej prowadzono proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Rozalii Celakówny – krakowskiej pielęgniarki i mistyczki, zmarłej w czasie II wojny światowej.
Podczas prac zostały odnalezione należące do niej zapiski zawierające spis jej prywatnych objawień. Jezus wskazywał w nich na ważność aktu intronizacyjnego od polskiego narodu.
„Jest ratunek dla Polski: jeżeli Mnie uzna za swego Króla i Pana w zupełności przez intronizację, nie tylko w poszczególnych częściach kraju, ale w całym państwie z rządem na czele. To uznanie ma być potwierdzone porzuceniem grzechów i całkowitym zwrotem do Boga” – czytamy w tekście objawień Rozalii Celakówny.
Artykuł z: www.radiomaryja.pl