Rycerze Kolumba są katolicką, bratnią, organizacją wzajemnej pomocy mężczyzn, która powstała, aby udzielać pomocy finansowej członkom i ich rodzinom. Członkowie wraz z rodzinami, pomagają sobie nawzajem w wypadku choroby, kalectwa, a także w każdej potrzebie. Między członkami wytwarza się więź intelektualna i towarzyska poprzez wspólne prace w dziedzinie charytatywnej, wychowawczej, religijnej, społecznej, pomocy bliźnim w wypadku wojny czy katastrofy.

Historia Zakonu wskazuje na proroczą wizję księdza McGivneya, którego proces kanonizacyjny jest w trakcie przygotowywania przez Watykan. Wizja księdza McGivneya przyczyniła się do stworzenia organizacji, która stała się wiodącą katolicką, bratnią organizacją wzajemnej pomocy na świecie. Zakon pomaga rodzinom osiągnąć zabezpieczenie finansowe poprzez ubezpieczenie na życie, renty dożywotnie i długoterminowe programy ubezpieczeniowe, a także wszędzie na świecie poświęca wiele czasu i energii służbie społeczeństwu.

Rycerze Kolumba rozwinęli się od jednej rady liczącej kilku członków do ponad 15 000 rad i 2 miliony członków w USA, Kanadzie, Meksyku, Portoryko, Republice Dominikańskiej, Panamie, Gwatemali, na Filipinach, Bahamach, Wyspach Dziewiczych, Guam i Saipan, oraz w Polsce.

3rddegreeGodło przedstawia tarczę umieszczona na tle krzyża „Formee”( krzyż, mający ramiona wąskie w części środkowej i rozszerzające się na boki). Tarcza jest taka, jak średniowieczna tarcza rycerska. Krzyż „Formee” jest artystycznym przedstawieniem Krzyża Chrystusa, przez który spłynęły na ludzkość wszelkie łaski. Symbolizuje on katolickiego ducha Zakonu.

Na tarczy są przedstawione trzy przedmioty: pęk rózg liktorskich (pęk rózg związany z toporem tzw. „fasces”) w pozycji pionowej, a z tyłu skrzyżowane kotwica i sztylet (albo krótki miecz). „Fasces” w czasach rzymskich stanowiły symbol posiadanego autorytetu, który jest niezbędny żeby organizacja sprawnie działała.

Kotwica stanowi symbol marynarski Krzysztofa Kolumba, patrona Zakonu, podczas gdy sztylet stanowił broń używaną przez Rycerzy w misjach miłosierdzia. W ten sposób, tarcza wyraża Katolickie Rycerstwo w zorganizowanej akcji miłosierdzia, a litery „K of C” oznaczają Rycerzy Kolumba.

W naszej działalności kierujemy się czterema podstawowymi wartościami. Są to:

Miłosierdzie – wiara uczy nas, że mamy „miłować bliźniego, jak siebie samego”. Członkowie Rycerzy Kolumba okazują miłość bliźniego poprzez zbieranie żywności dla lokalnych jadłodajni dla ubogich, poprzez pomoc przy Olimpiadach Specjalnych i pomoc materialną i duchową dla samotnych matek. Misja naszego Zakonu i nasza wiara wymaga od nas czynnego zaangażowania. Nie ma lepszego sposobu na wyrażenie miłości i współczucia jak poprzez czyn, przez pomoc potrzebującym. Jest to powołanie, które podejmujemy każdego dnia.

Jedność – nikt sam nie jest w stanie szerzyć dobra w takim stopniu, w jakim możemy to czynić działając wspólnie. Członkowie Rycerzy Kolumba dobrze wiedzą, że wspólnie możemy osiągnąć o wiele więcej. Tak więc trzymamy się razem… wspieramy siebie nawzajem. To nie znaczy, że zawsze zgadzamy się ze sobą, że nie ma różnic w opiniach. Ale znaczy to, iż Ty– jako Rycerz Kolumba – w swojej pracy dla dobra parafii i wspólnoty możesz zawsze liczyć na wsparcie i pomoc braci Rycerzy.

Braterstwo – Czcigodny Michael J. McGivney założył Rycerzy Kolumba głównie po to, by zapewnić pomoc wdowom i sierotom w wypadku śmierci, często przedwczesnej, żywiciela rodziny. Najwyższej jakości program ubezpieczeniowy Zakonu czyni to po dziś dzień, jak również czynią to indywidualni Rycerze, którzy w ubiegłym roku poświęcili ponad 10 milionów godzin, by pomóc chorym lub niepełnosprawnym członkom i ich rodzinom. W naszej organizacji Rycerzy Kolumba troszczymy się o siebie nawzajem.

Patriotyzm – Członkowie Rycerzy Kolumba, czy są to Amerykanie, Kanadyjczycy, Meksykanie, Kubańczycy, Filipińczycy, Polacy czy Obywatele Republiki Dominikańskiej są patriotami. Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy oddani Bogu i Ojczyźnie i wierzymy, że mamy bronić tych wartości. Czy to w życiu publicznym, czy prywatnym, Rycerze przypominają światu, że katolicy wspierają swój naród i mogą stanowić przykład wspaniałej postawy obywatelskiej.

 


Pielgrzymki parafialne

Planowane pielgrzymki

przesunięcie w czasie-

Ziemia Święta

21-28 IV 2025r.-

          Ziemia Święta

'Śladami Zmartwychwstałego'

VII 2025r. - Liban

Nasze ostatnie publikacje:

 

 

Niedzielna transmisja Mszy Św. z Bazyliki o godz.10.30

      Link do kanału YouTube

          'Parafia Myszyniec'

       

     Porządek Mszy Świętych

  Niedziela: 7.00; 9.00; 10.30;

                       12.00; 17.00;

  Dni powszednie: 7.00; 17.00;

Telefon parafialny we wszelkich sprawach  

       507 116 300

  

Konto bankowe parafii :

 94 8920 0001 0002 2116 2000 0010

  Kurpiowski Bank Spółdzielczy

               w Myszyńcu

 

Link do transmisji:

        Uroczystość podniesienia

do godności Bazyliki Mniejszej 2013

             

100. rocznica poświęcenia naszej Świątyni

                  25 września 2021

 

List Papieża Franciszka

    List Premiera RP

 

 

                  

Kontakt

Adres: Plac Kard. Stefana Wyszyńskiego 1

Tel. do Ks. Dyżurnego:

507116300

Tel. na plebanię:

297721021

Kancelaria parafialna czynna:

od poniedziałku do soboty

godz.: 8.00-9.00 i 16.00-17.00

Media katolickie