16 października mija 40. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Oto garść faktów, wspomnień i ciekawostek dotyczących pamiętnego konklawe.

Poetyckie proroctwo 120 lat przed konklawe

Wybór papieża z Polski był niezwykłym wydarzeniem w dziejach świata, ale, jak się okazało, zapowiedzianym w poetyckim proroctwie innego Polaka. Juliusz Słowacki napisał w 1848 r.:

„Pośród niesnasek Pan Bóg uderza

W ogromny dzwon,

Dla słowiańskiego oto papieża

Otworzył tron, (…)

Twarz jego słowem rozpromieniona,

Lampa dla sług,

Za nim rosnące pójdą plemiona

W światło, gdzie Bóg.

Na jego pacierz i rozkazanie

Nie tylko lud

-Jeśli rozkaże, to słońce stanie,

Bo moc – to cud!

Umiłowani w Chrystusie Panu Siostry i Bracia!

Biblijny opis stworzenia Ewy, zaczerpnięty z Księgi Rodzaju, jest obrazem planów Boga względem człowieka. Bóg powołuje go do istnienia z miłości i jednocześnie ku niej kieruje (por. Familiaris consortio 11). Człowiek zaś, odkrywając zaszczepioną w nim przez Stwórcę potrzebę miłości, przeżywa ją we wspólnocie małżeńskiej. Jej sakramentalny i nierozerwalny charakter, jako związku pomiędzy mężczyzną i kobietą, potwierdził zaś Jezus w dialogu z faryzeuszami opisanym w odczytanej przed chwilą Ewangelii wg św. Mateusza. Małżeństwo w zamyśle Bożym staje się rodziną, gdzie małżonkowie podejmują rolę ojca i matki. Tematowi ojca chcemy poświęcić XVIII Dzień Papieski, który w jedności z papieżem Franciszkiem, będziemy przeżywali już za tydzień, w niedzielę 14 października, pod hasłem „Promieniowanie ojcostwa”.

Czym jest Laboratorium Wiary??? Jest to czas badania mojej wiary w Boga. Przyjrzenia się jej i odkrywania jej na nowo. Jest to dobra okazja dla wszystkich poszukujących, oraz dla tych, którzy są w Kościele, ale chcą zgłębić i umocnić relację z Bogiem. Laboratorium Wiary pozwoli na nowo spojrzeć na Boga jako swojego Stwórcę i Zbawiciela, a także pozwoli spojrzeć na nowo na samego siebie. W ramach spotkania będzie katecheza ewangelizacyjna, śpiew, modlitwa, świadectwa. To wszystko ma pomóc w zbudowaniu mocnego fundamentu wiary i tożsamości chrześcijańskiej. To tylko 10 spotkań! Zrób krok wiary w swoim życiu! Zapraszamy młodzież od 16 lat, dorosłych, małżeństwa i ludzi starszych do 98 lat na pierwsze spotkanie 10 października o godz. 19.00 w Bazylice w Myszyńcu.

Skorzystaj i pozwól Bogu działać! Podejmij wyzwanie!

Mówisz, że jesteś zbyt zabiegany, że za dużo obowiązków w ciągu dnia, że dom, że praca, że szkoła, że... że..ciągle coś. Jezus czeka na Ciebie w każdej chwili, w każdym miejscu Twojego życia. Jezus czeka na Ciebie kiedy do Niego przyjdziesz, usiądziesz u Jego stóp i powiesz: "Jestem tu. Mów. Opowiedz mi o sobie. Powiedz mi jaki jesteś. Powiedz mi Kim jesteś".

Nie możesz w ciągu dnia? Przyjdź w nocy...to dla Ciebie i dla Niego jest ta całodobowa Adoracja Najświętszego Sakramentu z 9 na 10 września. Daj Mu szansę...

WYCHOWAWCA CHRZEŚCIJAŃSKI
W PROCESIE ROZEZNAWANIA POWOŁANIA

List Pasterski z okazji VIII Tygodnia Wychowania
9 – 15 września 2018 roku

W przyszłą niedzielę rozpocznie się w naszej Ojczyźnie VIII Tydzień Wychowania. Jego tematyka będzie nawiązywać do hasła, mającego się rozpocząć już za miesiąc w Rzymie, 15. Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów: Młodzież, wiara i rozeznanie powołania.

W dzisiejszej Ewangelii Jezus kieruje naszą uwagę ku ludzkiemu wnętrzu. Przytacza skargę Boga zawartą w Księdze Proroka Izajasza: „Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie” (Mk 7, 6). Przypomina też, że dla naszego zbawienia decydujące są nie zewnętrzne okoliczności, ale to, co pochodzi z ludzkiego wnętrza.

Trwają zapisy na parafialną pielgrzymkę dzieci i młodzieży, a także chętnych rodziców do Rostkowa, do  miejsca urodzenia św. Stanisława Kostki. Pielgrzymka odbędzie się w sobotę za dwa tygodnie 22 września. Zapisy u katechetów.

Historia pielgrzymek dzieci i młodzieży do Rostkowa
Początki kościoła w Rostkowie sięgają roku 1900. Wtedy to wybudowano świątynię w stylu neogotyckim na miejscu, w którym poprzednio stał kościół drewniany, zniszczony w 1861 roku. Prawdopodobnie świątynia w Rostkowie stoi na miejscu dawnego dworu Kostków, gdzie urodziła się św. Stanisław. W 1926 r. w kościele tym zostały umieszczone relikwie Świętego.

Czytanie na dziś

Źródła nie znaleziono