„Liczę na to, że ten film pomoże widzom lepiej zrozumieć zagadnienie życia po śmierci” – mówi Michał Kondrat, reżyser „Czyśćca”. Obraz w kinach można oglądać od 23 październikach.

Film „Czyściec” to najnowsze dzieło Michała Kondrata, autora docenionych w Polsce i za granicą obrazów „Miłość i Miłosierdzie” oraz „Dwie korony”. W swoim kolejnym filmie reżyser zastanawia się nad tym, co czeka nas na końcu naszej ziemskiej egzystencji. Jak sam wspomina, postanowił w tej opowieści posłuchać mistyków – m.in. ojca Pio czy św. Faustyny – którzy dzięki bożej łasce mogli zobaczyć zaświaty oraz obcować z duszami zmarłych. „Spisane przez nich świadectwa pozwalają nam poznać namiastkę tego, co czeka nas po drugiej stronie” – mówi Michał Kondrat.

W bieżącym roku, w obecnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19, przez cały listopad (a nie tylko w oktawie Wszystkich Świętych) będzie można uzyskać odpust zupełny dla wiernych zmarłych – czytamy w dekrecie opublikowanym na polecenie Ojca Świętego przez Penitencjarię Apostolską. Jak zaznaczono, chodzi o uniknięcie zgromadzeń wiernych tam, gdzie są one zakazane.

Penitencjaria Apostolska zaznacza, iż otrzymała wiele próśb od biskupów, którzy prosili, aby w tym roku, z powodu epidemii COVID-19, zostały zmodyfikowane pobożne dzieła mające na celu uzyskanie odpustów zupełnych dla dusz czyśćcowych.

W Dniu Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny w naszej parafii Msze Święte będą sprawowane o godz.: 7.00; 8.00; 9.00; 10.30; 12.00; 15.00; 17.00;
Z racji pandemii nie będzie Mszy Świętej na cmentarzu.

22 października w Kościele obchodzimy wspomnienie św. Jana Pawła II.

Oto jego 10 najważniejszych, już prawie klasycznych, wypowiedzi o Bogu, duchowości i drugim człowieku.

1. "Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, ustrojów ekonomicznych i politycznych, szerokich dziedzin kultury, cywilizacji, rozwoju. Nie lękajcie się! Chrystus wie, co jest w człowieku. Tylko On to wie!" (Homilia wygłoszona w dniu inauguracji pontyfikatu)

Umiłowani w Chrystusie Panu Siostry i Bracia!

Pan Bóg stworzył świat z miłości i troszczy się o niego nieustannie jak gospodarz o swoją winnicę (por. Iz 5, 1-2), a mimo to tym światem wstrząsają rozmaite dramaty i kryzysy. Niektóre z tych kryzysów są skutkiem ludzkiej słabości i grzechu, inne zaś mają przyczyny naturalne (por. Iz 5, 5-7). Dzisiaj jesteśmy właśnie świadkami takiej kryzysowej sytuacji, wskutek której cierpią setki tysięcy ludzi na całym świecie, którzy zachorowali na Covid 19, doświadczając niejednokrotnie niewyobrażalnej traumy.

W tym roku po raz pierwszy liturgiczne wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej obchodzone jest w całym Kościele powszechnym! Przypada ono 5 października, czyli w rocznicę jej śmierci.

Papież Franciszek podjął decyzję o wpisaniu wspomnienia św. Faustyny do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego. Dekret w tej sprawie ogłosiła w tym roku Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Został on podpisany przez prefekta kard. Roberta Saraha i sekretarza abp. Arthura Roche.

„Bardzo pragnę, abyśmy w tym czasie, w którym przyszło nam żyć, uznając godność każdej osoby ludzkiej, byli w stanie na nowo ożywić wśród wszystkich światowe pragnienie braterstwa” - napisał papież Franciszek, wyjaśniając powody dla których postanowił napisać swoją trzecią encyklikę „Fratelli tutti” – o braterstwie i przyjaźni społecznej. W dokumencie tym zachęca do refleksji, która mogłaby przynieść owoce w konkretnych realiach życiowych.

ENCYKLIKA "FRATELLI TUTTI"  (Publikujemy pełny tekst encykliki)

1. „Fratelli tutti” (1), napisał św. Franciszek z Asyżu, zwracając się do wszystkich braci i sióstr i proponując im formę życia, mającą posmak Ewangelii. Wśród jego rad chcę podkreślić jedną, w której zachęca do miłości, wykraczającej poza granice geografii i przestrzeni.

Przyjrzyjmy się najważniejszym  wypowiedziom Ojca Świętego o tej wielkiej i cudownej modlitwie.

„Pragnę skupić waszą uwagę na różańcu… Różaniec jest moją umiłowaną modlitwą. Modlitwą cudowną! Cudowną w swojej prostocie i w swojej głębi… W te same dziesiątki różańca serce nasze może wprowadzić wszystkie sprawy, które składają się na życie człowieka, rodziny, narodu, Kościoła, ludzkości. Sprawy osobiste, sprawy naszych bliźnich, zwłaszcza tych, którzy nam są najbliżsi, tych, o których najbardziej się troszczymy. W ten sposób ta prosta modlitwa różańcowa pulsuje niejako życiem ludzkim.” (29 października 1978)

Niedzielna transmisja Mszy Św. z Bazyliki o godz.10.30 i 12.00

Link do kanału YouTube

'Parafia Myszyniec'