Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski skierował specjalne słowo na czas przezywania Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych. Biskup Janusz zwrócił uwagę, że w tym roku ze względu na trwającą epidemię koronawirusa większość z nas będzie przeżywała bez obecności na Mszach św., liturgiach i nabożeństwach sprawowanych w kościele. Ta sytuacja jednak nie może nas duchowo uśpić i pozbawić możliwości rozważania męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa – napisał biskup. I zachęcił do budowania domowego Kościoła, oraz wzbudzania w sobie tęsknoty za rzeczywistym spotkaniem z Chrystusem.

Publikujemy treść Słowa Biskupa Łomżyńskiego  :

Słowo Biskupa Łomżyńskiego
na Triduum Paschalne i Święta Wielkanocne 2020

Umiłowani Bracia i Siostry!

Czas, który przychodzi nam przeżywać w trakcie trwania epidemii staje się zachętą do ożywienia naszej nadziei i jeszcze większego zaufania Bogu. W sensie duchowym i liturgicznym to najważniejszy okres w roku. w którym przeżywamy najważniejsze prawdy wiary. Zachęcam wszystkich do szczególnie intensywnej modlitwy w tym niełatwym czasie.

Z powodu rygorów i ograniczeń sanitarnych, Triduum Paschalne oraz święta Zmartwychwstania Pańskiego większość z nas będzie przeżywała bez obecności na Mszach św., liturgiach i nabożeństwach sprawowanych w kościele. Ta sytuacja jednak nie może nas duchowo uśpić i pozbawić możliwości rozważania męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Włączajmy się zatem w modlitwę Kościoła w naszych domach poprzez transmisje telewizyjne, radiowe i internetowe, prowadzone często z naszych świątyń parafialnych. Odprawiajmy w rodzinach nabożeństwa, módlmy się Różańcem i czytajmy wspólnie Pismo Święte.

Transmisje jednak nie zastąpią realnego sprawowania sakramentów. W tych dniach jednak są dla większości z nas jedynym dostępnym sposobem duchowego łączenia się i tworzenia wspólnoty modlącego się Kościoła. Dlatego starajmy się wzbudzać w sobie pragnienie i tęsknotę za rzeczywistym spotkaniem z Chrystusem, szczególnie w Sakramencie Pojednania oraz w Eucharystii. Skorzystajmy z wielości inicjatyw naszych parafii, które w tych niełatwych dniach umożliwiają nam spotkania z duszpasterzami, którzy chcą posługiwać sakramentalnie. Kapłani czynią to z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, higieny i przepisów obowiązujących w czasie epidemii.

Ważne jest również, aby w tym czasie przekazywać prawdy wiary dzieciom i młodzieży. To zadanie stoi przede wszystkim przed rodzicami i opiekunami, którzy dając świadectwo swojej wiary, zachęcają swoje dzieci do udziału w modlitwie. Objaśniajmy im znaczenie symboli i znaków związanych z Triduum Paschalnym i świętami.

Proszę Was, abyście w Wielki Czwartek modlili się szczególnie w intencji swoich kapłanów. W Wielki Piątek adorowali Krzyż, który w domach można postawić w centralnym miejscu. W dniu, w którym wspominamy śmierć Jezusa obowiązuje post ścisły. Oprócz uczestnictwa poprzez transmisję w liturgii Męki Pańskiej, włączmy się też w Drogę Krzyżową z papieżem Franciszkiem, która będzie transmitowana z Placu Świętego Piotra w Watykanie. W tym roku w Wielką Sobotę nie możemy, z powodu epidemii, święcić pokarmów w naszych kościołach. Zamiast tego zachęcam Was, aby ojciec rodziny lub inna osoba pobłogosławili je przed uroczystym śniadaniem w Niedzielę Wielkanocną.

Kulminacją liturgii Triduum Paschalnego będzie Wigilia Paschalna i Msza św. rezurekcyjna, sprawowana w wielkanocny poranek. Niech ta wyjątkowa, tegoroczna łączność duchowa z celebracjami w naszych kościołach przyniesie Wam radość ze Zmartwychwstania, czyli zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią i cierpieniem. W tych dniach ja również, jako Wasz Biskup, pragnę wlewać w Wasze serca nadzieję, modlić się o pokój serca i pocieszenie. Chcę razem z biskupem Tadeuszem i kapłanami ogłaszać prawdę, że Chrystus zmartwychwstał i to Jemu powinniśmy zawierzać nasze życie, nasze dziś i nasze jutro.

Łomża, dnia 8 kwietnia 2020 r.
N. 292/B/2020

+Janusz Stepnowski