Od czwartku, 16 kwietnia br., wchodzi obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Obecnie maseczki ochronne są towarem ograniczonym i  trudno dostępnym. Wiemy jak wielka jest potrzeba używania maseczek w dobie pandemii Koronawirusa. Taka maseczka chroni nas przed potencjalnym zarażaniem tych, których spotykamy.

Jako wspólnota parafialna rozpoczynamy akcję „Maseczki dla Myszyńca”. Uszyte maseczki będą rozdawane bezpłatnie na terenie Myszyńca w różnych miejscach publicznych. Rycerze Kolumba już sfinansowali zakup materiału i paseczków do wykonania maseczek ochronnych.

Potrzebujemy jednak osób, które w ramach wolontariatu, bezpłatnie, z dostarczonych przez nas artykułów, uszyją maseczki wielokrotnego użytku.

Jeśli masz maszynę do szycia, chcesz włączyć się w tę akcję, w ramach wolontariatu i uszyć od 50 do 100 sztuk maseczek to prześlij swoje dane na nr tel.:

509 114 457 -  ks. Andrzej Surdykowski

511992573- ks. Przemek Soliwoda

Pamiętajmy razem możemy więcej!

Warto pamiętać o podstawowych zasadach używania maseczek:

Jak nosić maseczkę wielokrotnego użytku?
Otrzymaną nową maseczkę należy wyprać używając powszechnie dostępnych środków piorących.

Przed założeniem maseczki dokładnie umyj ręce w ciepłej wodzie z mydłem lub je zdezynfekuj.

Starannie przyłóż maseczkę do twarzy i zasłoń nią usta i nos. Maseczka powinna jak najdokładniej przylegać do skóry.

Nie dotykaj maseczki podczas jej noszenia. Jeśli Ci się to zdarzy, umyj natychmiast ręce lub zdezynfekuj specjalnym środkiem antybakteryjnym na bazie alkoholu.

Jeśli maseczka stanie się wilgotna, wymień ją na nową. Zużytą włóż do foliowego woreczka i szczelnie zamknij. I tak przechowuj do czasu jej wyprania.

Maseczkę zawsze zdejmuj od tyłu, łapiąc za troczki lub gumki. Nigdy nie dotykaj tej części która miała bezpośredni kontakt z Twoją twarzą.

Po zdjęciu maseczki, dokładnie umyj ręce lub zdezynfekuj.

Na początku noszenie maseczki może być niewygodne. Jednak to kwestia czasu aż się do niej przyzwyczaisz. Dużą zaletą maseczek wykonanych z materiałów bawełnianych jest to, że zapewniają swobodne oddychanie. Ich noszenie niejako przypomina nam o tym by nie dotykać twarzy rękoma, szczególnie w miejscach publicznych.

Wskazówki dotyczące prania maseczek wielorazowych:
Zdejmij maskę wielorazową ostrożnie, pamiętając by nie dotykać jej wierzchniej warstwy. To właśnie tam gromadzi się najwięcej bakterii i wirusów przed którymi chcemy się chronić. Złap maseczkę za troki lub gumki i włóż ją do foliowego woreczka. Szczelnie go zamknij. W ten sposób przechowuj maseczkę do czasu jej prania.
Aby zminimalizować ryzyko przeniesienia drobnoustrojów z maseczki na dłonie, załóż jednorazowe rękawiczki lub ostrożnie wrzuć zawartość woreczka do pralki. Pierz maseczki wielorazowe w temperaturze minimum 60 stopni przez około 45 minut. Dobrze się sprawdzi program do prania bawełny. W tej temperaturze giną niebezpieczne dla zdrowia bakterie i wirusy.
Pamiętaj by prać maseczki oddzielnie, to znaczy nigdy nie pierz ich razem z innymi ubraniami.
Do prania maseczek wielorazowych możesz użyć powszechnie dostępnych środków piorących.
Gdy maseczki wyschną, wyprasuj je w maksymalnej temperaturze i przechowuj w czystym miejscu do następnego użycia.
Maseczki możesz również zdezynfekować. Użyj do tego celu preparatu antybakteryjnego na bazie alkoholu i spryskaj nim powierzchnię maseczki. Pozostaw ją do całkowitego wyschnięcia.